Hygiena‚ zdravotní prevence‚ onemocnění

Velmi důležitá je čistota klece. Ptáka tím ochráníme před případným onemocněním stejně jako sami sebe. Avšak přehnaná čistota a neustálé používání desinfekcí, naopak nic dobrého nepřinese. Oslabuje se tím imunitní systém ptáčka.

Korely jsou jako většina ostatních ptáků velmi čistotné. Několikrát denně pečují o své peří. Každé pírko korela protáhne zobákem a očistí ho tak od prachu a jiných nečistot.

Korely své peří udržují v pořádku pudrem, který vzniká rozpadem prachových per na hlavě a hřbetě. Také zobák se čistí a to otíráním o větev nebo o sépiovou kost. Zároveň se tím obrušuje a vyrovnává nerovnosti.

 

 

 

Korely milují koupání

Koupání také patří ke každodenní hygieně. Nejraději se nechávají osprchovat deštěm a roztahují přitom křídla. V kleci se většinou korela zavěsí hlavou dolů a snaží se zachytit každou kapku. Koupel nebo osprchování bychom měli korele dopřát pokud možno co nejčastěji a to i v zimních měsících, protože ve vytápěných místnostech je velmi suchý vzduch a korelám nesvědčí. Koupání také korelám zpříjemňuje život, slouží jako zábava, po které následuje čištění peří.

 

 

Jak korelu koupat?

Měli bychom korely sprchovat nebo nechat vykoupat pouze dopoledne nebo nejpozději kolem poledne, aby jim peří do večera stačilo proschnout. Po večerní koupeli by mi byla zima a mohl by nastydnut. Vykoupat lze jak v pravém dešti, tak za použití rozprašovače, nebo nabídnutím prostorné nepříliš hluboké mističky s vodou.

 

 

Plán péče o korelu:

 

Denně: vyprázdnit všechna krmítka a napáječky, omýt  je horkou vodou,
 u automatických dávkovačů zkontrolovat  dostatek krmení, klasy prosa ponechat, pokud nejsou úplně vyzobané.

Dno klece vyčistit od trusu. Pozorovat chování ptáků – zda jsou čilí. 
U chovných párů kontrola dostatku materiálu na stavbu hnízda a stav vajíček.

 

U ptačího pokoje: Zkontrolovat přítomnost závad – mříž na okně, elektroinstalace popř. vodoinstalace, odpady, zajištění dveří atd.

U voliér zkontrolovat stav pletiva.

 

1x týdně: všechno vybavení klece omýt horkou vodou a neutrálním mýdlem. Zkontrolovat dostatek ptačího gritu a sépiovou kost nebo obrušovací kámen. Upevnit do klece tyčinku nebo prosný klas.

 

 U ptačího pokoje: omést nebo oškrabat nečistoty a trus z bidýlek a poliček, zamést nečistoty z podlahy.

 

 

1x za měsíc: Vyměnit oloupaná nebo poškozená bidýlka, celou klec i příslušenství dokonale umýt, zkontrolovat poškozená místa v kleci, zkontrolovat přítomnost roztočů. Je-li třeba, ostříhat ptákům drápy a zkontrolovat na případné napadení parazity.

 

 U ptačího pokoje: omýt všechny poličky, skříňky, bidýlka, větve, ptačí stromy a jiné příslušenství, vytřít podlahu neutrálním mýdlem a celou místnost vystříkat sprejem proti roztočům.

 

 

Dále u ptačího pokoje nebo voliéry:

 

1x za půl roku: zkontrolovat celý stav pokoje a jeho vybavení. Ve voliéře zrýt zem a obnovit nebo úplně vyměnit půdní vrstvu.

1x za 2 roky: kompletní výmalba zdí (popř. nové tapety) a úprava podlahy. Kontrola stavu pletiva na voliéře – popř. oprava nebo výměna.

 

 

 

Nemoci korel a zdravotní prevence

Jak nejlépe chránit korelu před onemocněním? Odpověď je pestrá a vyvážená strava, čistota klece a prostředí, ve kterém se korela nachází, dostatek pohybu a v neposlední řadě dostatek zábavy a rozptýlení a společnost. Pokud se rozhodnete pro chov pouze jednoho ptáka, musíte mu věnovat dostatečnou pozornost, protože by mohl rychle začít psychicky strádat, což by mohlo vést k rozvoji dalších onemocnění.

 

Jak funguje ptačí organismus

Jelikož domovem většiny papoušků je prales, kde nacházejí optimální množství potravy, není u nich třeba ukládání tukových zásob. Navíc musí být všichni ptáci od přírody co nejlehčí. Ukládání tuku u ptáků do zásoby není možné, protože jejich látková výměna je velmi rychlá. Mají mnohem vyšší tělesnou teplotu (42°C.) Vyžadují tak neustálé dodávání energie v podobě potravy.

Nemocný pták často přestane přijímat potravu. Má-li navíc horečku, jsou jeho tukové zásoby rychle spotřebovány. Proto bychom neměli příliš dlouho čekat a jít s nemocnou korelou hned ke zvěrolékaři.

 

 

Jaké jsou první příznaky onemocnění

-          pták je načepýřený - pokud se jedná o krátkodobý stav, pták jinak normálně přijímá potravu, zpívá, pohybuje se, mohl v té chvíli pouze odpočívat, pokud však tento stav přetrvává a je doprovázen dalšími příznaky, je nemocný.

 

-          trus má neobvyklou barvu nebo konzistenci - trus zdravého ptáka je tvořený dvěma pevnými složkami: tmavozelená (vlastní trus) a bílá (moč). Je-li zelená složka tekutá, pták má průjem. Pokud je tekutá bílá složka, pták má potíže s ledvinami.

 

-          apatie a dlouhodobé sezení na jednom místě – pták ztrácí zájem o okolí, sedí na obou nohách, má zavřené oči.

 

-          pták není schopen letu nebo pohybu – může se jednat o otřes mozku, poranění nožičky nebo křídla, nebo také zadržení vajíčka u samiček.

 

-          časté kýchání, pokašlávání, výtok ze zobáku, z očí – onemocnění dýchacích cest, infekce

 

-          ztráta peří, neustálé drbání, neklid – napadení parazity

 

 

S korelou ke zvěrolékaři

1)      především v akutních případech se telefonicky přesvědčit, zda je zvěrolékař přítomen, v případě jeho nepřítomnosti se můžete hned obrátit na jiného odborníka

 

2)      nemocného ptáka převážet v jeho obvyklé kleci, pokud není příliš velká – pro posouzení trusu zvířete. Pokud chováme ptáky ve voliéře, umístíme korelu do vhodné krabice.

 

3)      Zvěrolékař nám bude klást otázka, na které bychom měli být připraveni – např: Jak dlouho zvíře vlastníme, kdy jsme poprvé postřehli změny jeho stavu a chování, zda mohlo mít zvíře přístup ke škodlivým látkám…

 

 

 

 

 

Některá onemocnění, příznaky a jejich léčba:

 

 

ONEMOCNĚNÍ

 

PŘÍZNAKY

LÉČBA

Poranění

 

 

Krev na peří nebo na bidýlku, při závažném poranění není pták schopen pohybu. Pozor! Pták může v důsledku velké ztráty krve uhynout!

Malé ranky se zahojí samy, větší lehce ošetřete vatovým tamponem namočeném v  chloridu železitém (zastaví krvácení), potom potřete jodovou mastí. Silně krvácející rány opatrně stiskněte a ptáka ihned dopravte k veterináři.

Napadení parazity

Silný neklid – pták může i ničehož nic ostře písknout a poté si zobákem nutkavě probírá peří, ztráta peří, útvary (vápenka) na neopeřených částech těla

Dezinfekce veškerého zařízení klece, u zvěrolékaře vyžádejte silný prostředek proti roztočům, v případě vápenky potírejte všechny neopeřené části jedlým olejem, ten roztoče zadusí, pokud se nedostaví zlepšení, doneste ptáka k veterináři.

Benigní tukové nádory 
a péřové cysty

Boulička pod kůží – zejména u starších papoušků, bývají neškodné, pokud nejsou v místech, kde ptákovi omezují pohyblivost.

Peřové cysty vznikají při špatném vývoji pera – pero neprorazí ven, ale roste dál pod kůží.

V raném stadiu je lze odstranit operativně.

V případě péřových cyst pomůže tak též lehká operace.

 

U zhoubných nádorů je léčba složitá a často i po dlouhém namáhavém léčení dochází k úhynu.

Přerůstání zobáku 
a drápků

Zhoršený příjem potravy v důsledku příliš dlouhé horní čelisti, zachytávání drápků o různé předměty, deformace drápků a zobáku – v těžkých případech (různě zatočené tvary, nebo absolutní neschopnost příjmu potravy) – příčiny: většinou nedostatek materiálu k ohlodávání a broušení drápů, nebo změna látkové výměny.

Zkrácení drápů a zobáku veterinářem. Drápy a zobák bychom neměli zkoušet zkracovat sami, protože můžeme ptákovi poškodit důležité cévy a způsobit mu zranění.

Preventivně působí brousící kámen nebo větve k ozobávání.

Zácpa

Pták s námahou tlačí, ale nemůže přitom vyloučit žádný trus. Příčiny: špatná strava, stres, pozření cizích těles, nádor, zadržené vajíčko .

Ptáka zahřát pomocí infračerveného světla, držet ho v teple, podávat dostatek tekutin, pokud se stav nezlepší, vyhledat zvěrolékaře.

Průjem

Změna skupenství trusu, pták je apatický, načepýřený, může mít i horečku. Příčina: stres, podání příliš studené vody, infekce.

Izolace ptáka od ostatních, infračervené světlo, podání heřmánkového čaje s hroznovým cukrem, pokud je problém závažný, návštěva veterináře.

Zánět volete

Pták pozřenou potravu netráví, zvrací nebo se dáví. Příčina: pozření cizích těles, bakterie, parazité, zkažené krmení.

Ošetření ponechte pouze veterináři.

Otřes mozku

Šikmé držení hlavy, vrávorání, neschopnost sedět na bidýlku, křeče, ochrnutí. Příčina: Náraz při létání.

Ptáka umístit do klidné zatemněné místnosti, zabránit jakémukoli rušení, když se jeho stav stabilizuje, vyhledat veterináře. Je tu vysoké riziko krvácení do mozku a úhyn ptáka.

Nemoci dýchacích cest

Kašlání, nadměrné kýchání, výtok z nozder a zobáku Příčin? Infekce, nachlazení, suchý vzduch, kouř

Ošetření je různé dle problému. Infekci je nutné léčit podáním léků, nachlazení – umístění ptáka do tepla, suchý vzduch – umístění nádobky s vodou nebo zvlhčovače.

 

Podávání léků

Tekuté léky a léky v prášku přidáváme do vody nebo krmení.

Při nanášení masti ptáka zafixujeme (viz. Máme doma korelu ...1 část)  Jak uchopit správně korelu, aby se nezranila) a naneseme mast vatovou tyčinkou.

 

Při podávání očních kapek ptáka zafixujeme a podáme oční kapky (zde je třeba i druhé osoby).

 Stejně tak postupujeme i u stříhání drápků - avšak toto vyžaduje velmi opatrnou manipulaci, máme-li pochybnosti, raději tento zákrok přenecháme odborníkovi.

TOPlist
aktualizováno: 20.05.2018 13:25:06