Manipulace s korelou a bezpečnost

Před prvním prolétnutím:

Před vypuštěním ptáka do místnosti se musí místnost připravit, aby byla bezpečná.

 

 

MOŽNÉ ZDROJE NEBEZPEČÉ
Zdroj Nebezpečí pro korelu Jak se nebezpečí vyvarovat
Záclony na okně  Korela se do nich může zamotat a udusit se, nebo si poranit nohu nebo křídlo.   Záclony nahraďte žaluziemi zabudovanými uvnitř okna mezi skly, roletami nebo závěsy z takové látky, do kterých nebude možné se zamotat nebo zachytit.
Oko bez závěsu                        Nebezpečí nárazu, který může ptákovi přivést i smrtelná zranění.     Viz výše uvedené.
Nedostatečně přistrčené skříně ke zdi   Pták zde může uvíznout a poranit se.  Zkontrolovat umístění nábytku. Pokud je mezera u zdi nutná, je třeba ji zvětšit natolik, aby se odtud pták mohl sám vyprostit bez jakýchkoli problémů.
Vázy s květinami, toaletní mísy  Nebezpečí utonutí  Zamezení kontaktu. Vázy s květinami umístíme na bezpečné místo, kam pták nemůže a toaletní mísy uzavřeme nebo přikryjeme.
Elektrické kabely    Úraz elektrickým proudem, který může být smrtelný  Odstraníme všechny ptákovi dostupné elektrospotřebiče. Kabely opatříme ochrannými lištami.
Špičaté předměty, kaktusy   Poranění, krvácení     

V místnosti s klecí nepěstujeme kaktusy, Nikde nenecháváme ostré špičaté předměty.   

Mucholapky  Slepení peří, zalepení zobáku     V blízkosti klece a v místnosti žádné mucholapky nepoužíváme.
Varná deska, žehlička, otevřený oheň      Popálení      Pokud zrovna žehlíte nebo vaříte, nechte ptáka v kleci.
Jedy jako alkohol, fixy, bombičky do pera, koření, sůl, lepidla, laky, ředidla, hnojiva atd.    Otrava  Všechny tyto látky uchováváme mimo dosah ptáků. Alkohol ptákům nenabízíme ani z legrace!
Otevřené skříně a zásuvky  Ptáka můžeme omylem zavřít  Nábytek necháváme zavřený, kontrolujeme
Podlaha, povalující se oblečení Korela se schová do oblečení a hrozí zašlápnutí     Chodíme opatrně a nenecháváme věci povalovat na zemi.
Otevřené dveře         Korela je užívá jako pozorovatelnu – hrozí skřípnutí nohou    Dveře nepřibuchujte, otvírejte a zavírejte opatrně. Mějte ptáka stále na očích.
Otevřené okno     Nebezpečí ulétnutí

Okno ponechte zavřené dokud se korela nevrátí do klece, případně umístěte na okno ochranné pletivo, které zabrání před ulétnutím.

         

 Pozor na ulétnutí

Ptáka, který uletí, je velmi obtížné chytit a ve většině případů jsou tyto pokusy beznadějné. Takovéto zvíře je pak odsouzeno k velmi krutým podmínkám v neposlední řadě k smrti.

Proto buďte velmi opatrní a nikdy nenechávejte otevřená okna nebo dveře ven. Pokud máte ptáka v místnosti, kde mu chcete dopřát čerstvý vzduch a zároveň prolétnutí, musíte okno opatřit dobrou stabilní a pevnou sítí – nejlépe pletivem.

Není vhodné však ani po tomto opatření ptáka nechávat dlouho bez dozoru. Pokud necháváte ptáka např. slunit se v teplém ročním období venku na balkoně nebo na zahradě, zkontrolujte zavírání dvířek a pro jistotu všechna dvířka uzamkněte např. visacím zámkem nebo karabinkou popř. stačí i kolíček na prádlo.

Spodní část klece je také vhodné dobře zajistit. Postačí přidrátování na čtyřech místech klece. Pamatujte! Ale ani to neposkytuje 100% ochranu ptáka před ulétnutím!

 

Můj tip: (pletivo na okno – větrání)

Koupila jsem svařované pletivo o velikosti ok cca 16 mm a o rozměrech okenního rámu dané místnosti. Toto pletivo jsem připevnila na okenní rám několika ( asi 8 – 15) malými hřebíčky na všech čtyřech stranách. Lze také toto pletivo připevnit na dřevěný rám a ten přišroubovat přímo na zeď.

 Takto mohu nechat korely užívat si čerstvý vzduch a spokojeně létat. Avšak často je kontroluji a večer okno zavírám (nebezpečí  - kočky, kuny, lasice…atd.)

 Po nějaké době jsem zvážila bezpečnost jednoho pletiva na okně a opatřila jsem raději okenní rám pletivem dvojitým.

Foto z r. 2011 - naše bývalé korely - samičky Čikitka, Rozálka (vlevo a uprostřed) a naše chovná samička Prdlička

 

Pohled na pletivo z venkovní strany.  Mladé korely spokojeně sedí na bidýlku a pozorují, co se děje venku.

 

Můj tip:(pletivo na dno klece – bezpečné na zahradu)

Toto samé pletivo, avšak o velikosti ok cca 16 - 18 mm a o rozměrech asi o 10 cm větších než jsou rozměry klece, jsem připevnila na každé straně 4 – 8 menšími karabinkami na mříže od klece. Těch 10 cm navíc je to, co jsem zahnula a místo, kde jsem připevnila karabinky. Klec mohu postavit bezpečně na trávu, kde ji připevním několika stanovými háky. Takto je chráněna proti případnému náhlému nárazu větru nebo pádu a rozbití spodního dna při manipulaci. A korelky si mohou klidně užívat zobání čerstvé travičky.

Bez dozoru však takto korely nenechávám, neboť existují další nebezpečí- např. kočky ze sousedství, draví ptáci, atd…

Foto z r. 2012 - samička Orsinka si užívá zobání trávy společně s ostatními korelami venku.

Jak se zachovat při ulétnutí ptáka

Ať už se stalo cokoli, ať už vám ptáček z jakéhokoli důvodu ulétl, je třeba rychle jednat, protože mu jde bezpodmínečně o život. Pokud jednáme včas, může být ještě blízko nebo můžeme alespoň sledovat, kde se nyní zdržuje. V létě je šance na přežití poměrně dobrá, pokud se pták nesetká s dravcem, kočkou, autem nebo elektrickým stožárem. Potravy je dost, nasytí se semeny z travin a plody stromů a keřů. V zimě korela přežít může pouze krátkodobě, pokud se připojí k divokým ptákům a společně s nimi navštěvuje krmítka.

Ulétlí ptáci mají štěstí, pokud jsou ochočení nebo mají velký hlad a vyhledají proto blízkost lidí. Potom mohou být odchyceny a mohou být také navráceny svým majitelům. Proto hned nezoufejte a nevzdávejte se. Pokuste se alespoň napsat inzerát a roznést jej do veřejně přístupných míst. Možná vašeho ptáčka našel nějaký člověk a nyní se o něj stará.

Je také dobré mít ptáka dobře označeného.Většinou se jedná o kroužek. Někteří ptáci mají od chovatele už kroužek uzavřený, na kterém je napsán rok narození a identifikační číslo. Pokud korela takový nemá, je vhodné jí opatřit alespoň otevřený identifikační kroužek, podle kterého ji poznáte. Tyto kroužky jsou k dostání na internetových stránkách v mnoha barvách s různými čísly a jsou i cenově dostupné.

Existuje sice riziko, pokud někdo vašeho ptáka najde, že mu kroužek odstraní, ale to už záleží na charakteru lidí a bohužel s takovýmto problémem většinou nelze nic udělat.

 

Jak odchytit ulétlého ptáka

Ptáka, který ulétl, můžete chytit, pokud se usadí např. na stromě v zahradě. Silným proudem vody mu smáčejte peří tak, že nebude moci létat. Je třeba to však udělat poměrně rychle. Můžete do zahrady postavit otevřenou klec a doufat, že pták najde sám cestu zpět. Je lepší, když na ptáka volá z vedlejší klece ještě jiná korela.

Pokud naleznete cizího ptáka, který ulétl, můžete jej odchytit stejným způsobem. Pokud byla však korela dlouho bez potravy a je vysílená, bude odchyt snazší nejspíš se sama nechá odchytit.

K odchytu budete potřebovat silnější např. kožené rukavice, protože korely umí opravdu hodně štípnout.

Ptáka můžete buď jednoduše vzít do rukou a to samozřejmě s velkou opatrností. Ptačí tělíčko je velmi malé a zranitelné, proto ptáka sice držte pevně, ale příliš nemačkejte!

Také lze ptáka chytit pomocí kusu lehké látky, kterou na ptáka jednoduše hodíme a poté vezmeme do rukou. Opět platí – velmi opatrně!

 

Jak uchopit správně korelu, aby se nezranila

Korelu chytneme tak, že ji opatrně obejmeme oběma rukama. Nechytáme v žádném případě za nohy nebo za ocas!  Mírným tlakem rukou se jej snažíme přimět, aby složil křídla, a opatrně jej vezmeme. Může se stát, že se ptáček bude plašit a snažit se vyprostit máváním křídly nebo štípáním. Proto si vezměte silnější rukavice, aby vás neporanil.

Pokud se mu přeci jen podaří vyprostit jedno nebo obě křídla z vašeho sevření,nepanikařte a nikdy ho nechytejte za křídla nebo ocas. Jednou rukou stále držte tělíčko a druhou se snažte obě křídla mírným tlakem vrátit po původní pozice.

Stejně jako při odchytu korely, postupujeme při manipulaci s ptákem např. při podávání léků, kontroly ptáka atd. Pokud máme pomocníka, chytneme korelu oběma rukama stejně jako ve výše uvedeném odstavci.

Pokud jsme na manipulaci sami, držíme ptáka v jedné ruce a to způsobem takovým:Korelu obejmeme jednou rukou tak, aby její hlavička byla mezi dvěma prsty – ukazováčkem a prostředníčkem. Takto ji bezpečně zajistíme a můžeme ji druhou rukou zkontrolovat.


TOPlist
aktualizováno: 20.05.2018 13:25:06