Přivykání na nový domov‚ získání důvěry

Získávání důvěry

 

Korelám často opakujte jejich jména, která jste jim dali. Velmi rychle si na ně zvyknou a budou přesně vědět, že to s nimi souvisí. Tak se začne vyvíjet jejich důvěra a vy se budete moci přiblížit. 

 

Co je korele příjemné

Co je korele nepříjemné

náklonnost ze strany ptačího partnera nebo chovatele

stálá samota

občas pamlsek nebo odměna

náhlé objevení se před klecí bez promluvení, vylekání korely

větvička a klacíky k okusování

prudké změny v okolí ptáka

hodně pohybu  a létání

nové vybavení klece případně  nějaké nové neznámé hračky - pták si musí zvyknout

hlasový kontakt s chovatelem, nebo tiché zvuky (např. zapnuté rádio)

stálé otřesy - např. umístění klece na chladničce, výkyvy teplot, nedostatek světla

stálé vybavení klece s občasnými obměnami hraček

držení v ruce

co nejstálejší vzhled chovatele (účes, vzhled...)

nahánění - ať už chovatelem, jinými domácími zvířaty či dětmi

vyvíšená místa při létání v bytě, umístění klece na vyvýšeném místě

nedostatek previdelnosti v průběhu dne, nedostatek možnosti odpočinku

stálá zábava bez chvilek nudy

suché prostředí bez možnosti koupání

možnost občasného pobytu na sluníčku a čerstvém vzduchu

 

příjemné prostředí, ve kterém se klec s korelou nachází, vhodná teplota, osvětlení a vlhkost vzduchu

 

 

 

 

První pokusy o ochočení korely

V dalších dnech bychom měli pomalu začít korelu přivykat na ochočení. Odstup od klece každý den zkracujeme, stále na korelu mluvíme vlídným hlasem, v konečné fázi bychom měli stát přímo u klece aniž by se korela plašila. Pokud vše probíhá klidně, můžeme pomalu položit ruku na dráty klece, později otevřít dvířka a prostrčit ruku dovnitř klece. Pokud se pták plaší, opakujeme toto dokud nebude zcela v klidu. jako pomůcku při zvykání a získávání důvěry lze použít jakýkoli pamlsek nebo oblíbenou pochoutku vaší korely, např. tyčinku, nebo prosný klas. pamlse si položíme na dlaň a nabídneme ptákovi tak, že jej pomalu přiblížíme pod břicho korely. Opět na ptáka mluvíme. Ne vždy se napoprvé podaří, že si korela proso vezme, ale po několika opakováních by měla již mít dostatek odvahy k tomu, aby začala pamlsek ozobávat. Časem bychom měli pamlsek vzdalovat od těla korely, abychom ji podpořili v tom, že si bude chtít sednout na naši ruku. Toto základní cvičení může trvat několik dní, ale i týdnů. záleží na povaze korely a také na naší trpělivosti a četnosti opakování cvičení. Rozhodně bychom neměli nic uspěchat, neboť se v tuto chvíli jedná o vůbec nejdůležitější etapu ochočování. Poté, co je korela ochotná sednout si na prst a tuto činnost již zvládá bez problémů, je možné ji vynést z klece k prvnímu prolétnutí. Nechat prolétnout samozřejmě můžeme i neochočeného ptáka, ale vždy s problémem, dostat jej zpět do klece. Nahánením bychom mohli zničit doposud vybudovanou důvěru, je tedy lepší vypustit k proletu až ochočeného ptáka. Když už není zbytí a pták vylétne z klece neochočený, je nejlepší způsob chycení tak, že zatemníme místnost, a korelu chytíme do kusu látky nebo v rukavicích. Rozhodně ale ne do holých rukou, protože by si naše ruce spojila s nebezpečím a už by na prst nešla. Při odchytu velkého množství ptáků je také vhodná síť upavněná na kruhovém nebo jiném nástavci. (např. síťka na ryby).  U ochočených korel se ale nadále vyvarujeme prudkých pohybů a do klece je vracíme velmi klidně. 

 

První prolet v bytě

Před prolétnutím korely je nutné zkontrolovat, zda je v místnosti vše bezpečné. Korela by také měla tuto místnost znát alespoň z pohledu z klece.  Především musíme zkontrolovat zavřená okna a dvěře, z místnosti odstraníme všechny jedovaté rostliny a také ostatní možné zdroje nebezpečí (žhavé předměty, nádobky s vodou ve kterých by se mohl pták utopit, domácí zvířata, která jsou pro korelu nebezpečná).  Okna by měly být opatřena záclonami nebo žaluziemi, korely, které nerozeznají hranici okenní tabule, si mohou při nárazu do skla přivodit i smrtelné zranění. 

Jde se na to

Otevřeme dvířka klece a necháme ptáka, kdy se sám rozhodne vylétnout ven. Je možné, že se nechá vynést z klece ven na ruce. Rozhodně bychom jej neměli z klece vyhánět. Také návrat do klece, by měl být dobrovolný a v klidu. Nejlepší je, když se pták do klece vrací sám. Proto je vhodné podávat vodu a krmení pouze v kleci. Ptáci mají zprvu problémy s přistáváním, to se musí nejprve natrénovat, stejně jako bezpečné létání. Na počátku bývají drobné nehody při létání a přistávání běžné. Trénované korely  vša kdokáží velmi rychle a obratně létat.  Zvířata si časem v místnosti najdou svá oblíbená přistávací místa. Sem bychom měli položit staré noviny, pro zachycení trusu. 

 

Denní režim korely

Korely si obvykle samy rozdělí den na dobu spánku a dobu bdění.  Přizpůsobí se však i dennímu rytmu chovatele. V noci bychom však ptáky neměli rušit. Aby se však mohli ve tmě orientovat, je dobré jim nechat rozsvícené maličké světlo. Přikrývání klece není nezbytné, některým ptákům nevadí, jiní však pociťují úzkost, je tedy vhodné přizpůsobit se jejich pocitům. V zásadě jsou korely ráno při východu slunce velmi aktivní, mohou hlasitě štěbetat, někdy i křičet. Proto by měla být klec umístěna tam, kde nám případný ruch nebude působit nepříjemnost. Behem dne se jim aktivita (krmení, hra, věnování se ptačímu partnerovi, péče o peří) střídá s občasným odpočinkem. Večer pak korely zaujmou svou oblíbenou spánkovou pozici většinou na stejném místě. 

TOPlist
aktualizováno: 20.05.2018 13:25:06