Výživa‚ jedovaté a nejedovaté rostliny

 

Jak a čím korelu krmit?

Korely v přírodě létají za potravou přes celý australský kontinent. Mláďata jsou většinou krmena polozralými semeny různých druhů travin a po vylétnutí se ptáci živí vyzrálými semeny travin, kůrou, ovocem, někdy i drobným hmyzem nebo obilovinami – jako oves a žito.

Korely v zajetí krmíme již hotovými krmnými směsmi. V obchodech s chovatelskými potřebami jsou k dostání pod názvem směs pro korely nebo směs pro střední papoušky. Tato směs obsahuje různé druhy prosa (senegalské, japonské, zlaté, stříbrné…), slunečnicová semínka, kardi, lesknici, loupaný oves, pšenici atd. Některé směsi jsou již obohaceny o vitamíny a minerály v podobě maličkých barevných granulek.

Měli bychom si proto vždy přečíst informace o složení směsi. Je však také důležité, aby směs nebyla příliš tučná. Proto podíl slunečnice nesmí výt příliš velký.

V obchodech jsou také k dispozici pelety – granule pro papoušky. Jsou ale spíše vhodné pro nemocné ptáky, protože jsou rychlým zdrojem energie, avšak ptáka příliš nezaměstnají

 

 

Velmi důležitá je čerstvost potravy! Zrní by nemělo být příliš staré, protože mu tak klesá hodnota živin. Pro ptáka je stravitelné tedy pod dobu asi dvou let. Veliký pozor bychom si měli dávat na zkažené krmení. Semena s vysokým obsahem tuku mohou žluknout. Krmení může být plesnivé nebo nahnilé. Může také obsahovat roztoče. Vhodné je skladovat krmení na suchém větraném místě.

 

 

Množství krmení

Přesné množství nelze jednoznačně definovat. Záleží na tom, jestli je pták mladý nebo již dospělý, zda sedí na vejcích nebo se stará o mláďata, zda volně létá nebo má omezený pohyb atd. Je spíše důležité, aby pták jedl v malých dávkách a častěji. Pro jednoho ptáka v kleci by na den by měla být dostačující dávka 1 – 2 lžíce zrní. Nikdy bychom neměli nechat ptáka hladovět!

 

Ovoce, zelenina, bylinky

Korely se v přírodě velmi rády živí touto potravou. Mělo by tomu tedy být i v zajetí, protože ovoce a zelenina obsahují důležité vitamíny a stopové prvky.

Z ovoce a zeleniny lze podat: ředkvičky, mrkev, okurky, jahody, třešně, kiwi, švestky, papriku, červenou řepu, lilek, celer, hrášek, mandarinky, hroznové víno, ananas, broskve, meloun, fíky, maliny, ostružiny, mango…

 Citrusové plody a hlávkový salát jen v malém množství.

 

Nepodávat: Zelí, syrové brambory.

 

 Bylinky, které můžeme podat: Bazalka, petržel, kerblík, lipnice, sedmikráska, pampeliška, jílek, psárka, ovsík …

 

Musíme však dávat pozor, abychom sbírali správné byliny a také na správných místech. Nesmí být postřikovány pesticidy ani ležet v blízkosti frekventovaných silnic.

 

 

Co korelám škodí?

zbytky jídla, slané tyčinky, čokoláda, bonbony, tučné a sladké sušenky, alkohol, káva.

 

 

Co může korela občas dostat?

neslazené ovocné džusy, suchý chléb, celozrnné sušenky, kukuřičné lupínky, vychladlé vařené brambory, vařené těstoviny, netučné maso, jogurt, tvaroh, netučný sýr

 

Ptačí pochoutky, přídavné krmivo, krmení v období hnízdění

Mezi ptačí pochoutky patří například senegalské proso v klasech nebo známé závěsné tyčinky. Výhodou této pochoutky je, že ptáka na nějakou dobu zabaví, neboť musí vynaložit úsolí, a zrní si vyloupat, avšak bychom to neměli s těmito pochoutkami přehánět, neboť jsou velmi kalorické- zvláště tyčinky, které obsahují velké množství cukrů a při častém krmení mohou způsobit obezitu ptáka. Také by neměly sloužit jako hlavní zdroj potravy, ale jen jako odměna či případná hračka.

 

Měli bychom tedy klasy podávat nanejvýš 3x týdně a to pro jednoho ptáka 1 klas. To samé platí u tyčinek, kdy bychom ptákovi neměli tyčinku ponechávat celý den, ale rozdělit minimálně na tři etapy.

 

Dalším krmením jsou vaječné směsi, které se využívají obzvlášť v období hnízdění.  Vaječnou směs - nebo-li vaječnou míchanici si může každý chovatel vyrobit sám. Existuje spousta různých či podobných receptů, každý si tuto směs upravuje dle svého a také dle chuti ptáků- základem jsou však natvrdo vařená vejce, do kterých jsou přimíchány kousky nebo drť z tvrdého pečiva, popřípadě nízkotučný tvaroh, strouhaná mrkev, jablko a jiné.

 

 Existují také přímo vyrobené vaječné směsi, obohacené o různé vitamíny, které jsou k dostání v obchodech s chovatelskými potřebami.

 

 

Další minerální doplňky a vitamínové preparáty

je jich skutečně spousta k dostání - vitamínové perličky (barevné proso) na přepéření a kvalitu a barevnost peří, jódové perličky, ptačí grit s drcenými mušličkami, speciální minerální voda a další.

 

 

Pozor na jedovaté rostliny!

 

Výběr jedovatých rostlin:

ardisie, amarilis, asparágus, barvínek, blahočet, brambořík, diefenbachie, durman, fíkus, gumovník, hyacint, katarantus, kroton, kulčiba, madagaskarská palma, narcis, oleandr, pouštní růže, prvosenka, štědřenec (zlatý déšť), tis, vánoční hvězda, zmijovec, tchýnin jazyk … existuje mnoho dalších.

 

Za škodlivé jsou považovány:

 anturie, alamanda, aglaonema, břečťan, filodendron, monstera, pryskyřník, pryskyřičnaté dřeviny, šeflera a jné… 

 

 

Dále jsou pro ptáky nebezpečné:

trnité kaktusy, o které se mohou poranit

 

 

Nezávadné a vhodné pro ptáky:

ovocné dřeviny, ořešáky, břízy, pampelišky, sedmikrásky, ptačinec

 

 

Nejlepší je pokojové rostliny z pokoje úplně odstranit, nebo nahradit těmi, které nejsou jedovaté ani jinak pro ptáky škodlivé – např. zelenec.


TOPlist
aktualizováno: 20.05.2018 13:25:06