Zábava a hry s korelou

   Vzhledem k tomu, že je korela velmi inteligentní  a společenský papoušek, měli byste se jí maximálně věnovat a snažit se jí spestřit život tak, aby se cítila šťastně. Pokud se začne cítit osamělá, nebo se bude v kleci celé dny nudit, může začít trpět různými poruchami chování či zlozvyky (např. škubání peří, soustavné křičení...).  

   Korely jsou velmi zvědavé, hravé a vynalézavé. Proto by mělo být samozřejmostí dopřát korele dostatečné množství hraček z různých materiálů a různých tvarů a barev. Jelikož papoušci vidí barevně, mělo by být vybavení klece alespoň trochu barevné, vyvarujte se pouze bílé barvy, ta ptáka příliš stresuje, avšak příliš hýřivé ostré barvy také nemusejí korele navodit příliš dobrou náladu. Nejvhodnější jsou barvy, které jsou běžně v přírodě, čili zelená, modrá, žlutá, červená, hnědá. Hračky vybírejte především pro korelu zdravotně nezávadné a takové, které jsou odolné jejímu poněkud silnému zobáčku a také zdravotně nezávadné. Určitě byste měli do klece umístit hračky z přírodních materiálů (dřevené žebříčky, houpačky, větvičky na okusování, ale můžete i ruličky od toaletního papíru, nebo od kuchyňských utěrek, které budou ptáci s velkou radostí ozobávat a rozebírat).  

   Také provazy z přírodního materiálu se dají použít a to jako závěs na houpačku, nebo jako dlouhé či krátké bidýlko s uzlíky. Takové bidýlko zhotovíte z provazu o dané délce, je -li příliš tenký, použijte jich více vedle sebe tak aby bylo bidýlko o tloušťce alespoň 5 mm a udelejte po celé délce provazu uzlíky asi tak 5 - 7 cm od sebe.  Bidýlko můžete přivázat za konce v kleci nebo na ptačim stromě mezi větvemi. Toto bidýlko je pro korelu trochu složité na udržení rovnováhy, ale tím se jí trénuje motorika a papoušek se může bavit ozobáváním a vytahováním vláken z provázku.

   Dále existují pro korely různé plastové hračky v podobě houpaček se zvonečky nebo zrcátky, závěsné barevné kroužky taktéž se zvonečkem nebo zrcátkem. Tyto hračky bývají v různých barvách a jsou k dostání v každém zverimexu. Také existují bidýlka se spleteného provazu s drátkem nebo jiným ohebným materiálem uvnitř. Tato bidýlka se dají různě tvarovat a ohýbat dle přání chovatele i papouška. Bidýlka mají konce zajištěné plastovými závity pro pohodlné umístění do klece. Pokud některá z hraček přestala korelu zajímat, odeberte ji a vraťte až za několik dní. 

   Korely jsou tedy papoušci, se kterými se nudit rozhodně nebudete. U korel platí motto: "Být při tom, znamená vše".  Tedy účastnit se, je pro korelu to nejdůležitější. Také poznáte, co má ráda a z čeho má naopak strach. Při Vašich každodenních činnostech se korela bude chtít zapojit a sledovat, co děláte. Například  při prostírání stolu Vám bude s radostí vystrkávat příbory ze stolu pryč, vytahovat párátka a rozhazovat je po stole, nebo shazovat na zem, přičemž bude velmi nadšená. Pokud však zvíře dělá něco, co nesmí, zavolejte na něj energicky "Ne". Pták takové činnosti často sám zanechá a pokud toto budete opakovat, naučí se toto respektovat.

   Velmi krotké korely s oblibou sedají svému pánovi na rameni a pozorují jej při práci. Také se mohou naučit nechat odnést k umyvadlu a vykoupat se. Velmi oblíbené je pro korely strkání do velkých kuliček, nebo rozebírání různých papírových předmětů, např malých krabiček. Můžete také korele vyrobit hračku s pamlskem uvnitř, např. zabalením prosa do papíru, kdy vytvoříte kuličku, se kterou si bude korela hrát a po rozlousknutí najde odměnu. Dále můžete proso umístit do malé krabičky, kde ponecháte několik otvorů jako výchozí bod pro okusování.

   S krotkými korelami si zahrajte "chůzi po schodech". Vezměte korelu na prst a prstem druhé ruky udělejte pomyslný schůdek tím, že jej přiložíte o něco málo výše. Korela si na něj automaticky přeleze. Takto to střídejte, a korela má žebřík, po kterém musí vylézt. Můžete také s korelou číst noviny. Odtrhněte z novin malý kousek tak, aby to korela viděla a s novinami pořádně šustěte. Korela se  určítě s radostí vrhne na okusování a roztrhávání novin na kousíčky. V misce s vodou můžete nechat plavat několik kuliček hroznového vína. Ptáka posaďte na okraj mističky. Zobákem se bude snažit některou z kuliček ulovit a bude do nich šťouchat a posílat je ze strany na stranu. Korely mají také velmi rády hudbu. Pozorujte jejich chování. Je možné, že se budou snažit napodobit melodii, nebo se ji dokonce naučí i samy zpívat. 

   Pokud máte více korel, budou si hrát mezi sebou. Na dvě nebo více takových rošťáků je opravdu moc veselé se dívat.  http://www006.estranky.cz/system/editor/fckeditor/editor/images/smiley/msn/teeth_smile.gif

TOPlist
aktualizováno: 20.05.2018 13:25:06